Nënkryetari i Barcelonës flet për shanset e transferimit të Haaland !!

Nënkryetari i Barcelonës, Rafael Yuste ka pranuar se do të jetë e vështirë për klubin të nënshkruajë me sulmuesin e Borussia Dortmund, Erling Haaland.Përfaqësuesit e norvegjezit u panë në Kataloni në fillim të këtij viti dhe u raportua se ata kishin zhvilluar bisedime me Blaugranët në lidhje me një lëvizje në të ardhmen.

Por vështirësitë financiare të Barcelonës e kanë penguar seriozisht klubin, duke çuar përfundimisht në largimin e Lionel Messit në një transferim falas.Yuste tha për Mundo Deportivo se pozicioni i Barçës është i pasigurt dhe ata duhet të kenë kujdes maksimal gjatë shpenzimeve.

“Nga tani për vitin e ardhshëm ne do të shohim se cila është situata dhe çfarë mund të bëjmë sa i përket nënshkrimeve. “Së pari, ne duhet t’i vendosim ndarjet në një shtëpi që e kemi gjetur në gërmadha, kështu që le të përqëndrohemi së pari në forcimin e saj, së pari të ushqejmë shtëpinë dhe më pas do të shohim se çfarë mund të bëjmë, duke patur parasysh faktin që ne gjithmonë duam ti kemi lojtarët më të mirë dhe Haaland është një nga më të mirët në botë “.
Kur u pyet nëse kishte kuptim që Barcelona të hynte në luftën e ofertave për Haaland – i cili përfaqësohet nga Mino Raiola dhe ka një klauzolë lirimi prej rreth 70 milion € që do të fillojë verën e ardhshme – pozicioni i Yuste ishte i qartë.

“Jo. Presidenti dhe CEO thanë se në mandatin e mëparshëm, i cili ka qenë katastrofik, ata kanë blerë lojtarë pa e ditur nëse mund ta paguajnë dhe se gjithçka që bënë ishte rritja e borxhit, dhe tani e kemi shumë rëndë të hymë në binarë ”.